top of page

My Items

I'm a title. ​Click here to edit me.

Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti) hangi durumlarda yapılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti) hangi durumlarda yapılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı(Rinoplasti, Septorinoplasti) hem görsel amaçlı hem de sağlık sorunları sebebiyle başvurulan bir ameliyattır. Genel olarak görsel anlamda burun şeklinin beğenilmemesi üzerine estetik burun ameliyatları(Rinoplasti) yapılmaktadır. Bunun dışında travma, darbe veya yapısal olarak gelişen şekil bozukluğunu düzeltmek amaçlı burun estetiği ameliyatları da (Septorinoplasti) yapılmaktadır. Kemerli burun yapısı olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin genişliği, büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetlerden dolayı burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir.

Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında bir fark var mı?

Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında bir fark var mı?

Erkek burnu ile kadın burnu arasında estetik açılar olarak farklılıklar vardır. Bunun için kriterler genelde burnun üst dudakla yaptığı açıdır. Erkeklerde 90 derece kadarken, kadınlarda bu açı biraz daha fazladır. Yani, kadın burnu erkeğe oranla daha kalkık olmalıdır. Rinoplastide erkek ya da kadın burun estetiğinde uygulanan prensipler aynıdır; ancak burada ölçü ve açıların miktarı değişkenlik göstermektedir. Erkeklerde burun sırtı düz bir şekilde burun ucu ile birleşirken, kadınlarda tercihen kavis verilebilir. Ameliyat öncesi hasta odasında görüşme sırasında tercihlerin cerraha belirtilmesi önemlidir. Ben de klinik pratiğimde ameliyat öncesi hastalarımı odalarında görüp ameliyat öncesi bir görüşme yapmaktayım.

Timpanoplasti-kulak zarı ameliyatı

Timpanoplasti-kulak zarı ameliyatı

Tanım: Kulak zarının onarım ameliyatına timpanoplasti ismi verilmektedir. Sorun: Kulak zarı sıklıkla geçirilmiş orta kulak iltihabı yanında travma, darbe gibi dış etken sebeplerlede zarar görebilmektedir. Bu sebeple iletim tipi işitme kaybına yol açabilmektedir. yırtığın boyutuna ve yerine göre işitme kaybı durumu değişmektedir. Ameliyat hakkında genel bilgi: Kulak zarı ameliyatları günümüzde minimal invaziv teknikle gerçekleştirilmektedir. Endoskopik cerrahi yanında mikroskobik olarak dış kulak yolundan (transkanal) görüş durumuna göre kanala minimal kesi yapılarak(endaural) gerçekleştirilmektedir. Defekt alanına genellikle kulağımızda bulunan kıkırdak, kıkırdak zarı(perikondriyum), çiğneme kası zarı(temporal fasya) kullanılmaktadır. Deneyimli ellerde ameliyat başarısı %90-95 arasında değişmektedir. Tüm kulak ameliyatlarında olduğu gibi düşük bir ihtimal %00.1 yüz felci ve işitme kayıpları risk olarak söylenebilir. Ameliyat olmasam ne olur: İşitme kaybınız var ise bununla beraber yaşamak zorunda kalırsınız ve her enfeksiyonda orta kulak kemikcikleri ve mukoza daha fazla hasarlanarak bir miktar işitme kaybınız olabilir. Sık enfeksiyon orta kulak mukoza yapısını bozarak polipli kronik bir enfeksiyona veya kolesteatomlu kronik enfeksiyona dönebilir.

Kulak Kiri-Buşon-Sıkışmış serümen

Kulak Kiri-Buşon-Sıkışmış serümen

Tanım ve Sorun: İletim tipi işitme kayıplarından biri olan ve kulak rahatsızlıklarının en sık sebebi olan kulak kirleri (buşon-sıkışmış serumen) genellikle kişinin kulağını kendisi kulak çubukları ile temizlemesi sebebiyle oluşur. Genel Bilgi: Dış kulak yolumuzun 1/3 iç kısmı kemikten 2/3 dış kısmı kemikten oluşur.dış kulak yolundaki salgı bu kıkırdak kısımdan tozlardan ve yabancı maddelerden korumak amaçlı olur.Bu salgı daha sonra dışarı olarak şekilde ilerler ancak bazı kişilerde bu kulak zarında doğru olur ve buşon oluşur. Kulak çubuklarını dış kulak yoluna uygulamanın sonucu dış kulak yolu cildine zarar verilip kanamalar görülebilir. Daha ileriye gidilirse kulak zarı ve orta kulak kemikciklerine zarar verilebilir. Tanı ve Tedavi: işitme kaybı ve kulakta dolgunluk şikayeti olan kişilere yapılan otoskobik inceleme ile tanı koyulur. Aspirasyona uygun ise tanı koyulur koyulmaz kulak kiri aspire edilir. Şayet aspirasyon ile çıkarılmayacak kadar tıkayıcı ise gliserin damla veya oksijenli su ile 2-3 gün tedavi edilerek çıkarılması önerilir.

bottom of page